O rasie

Kot Neva Masquarade
(Koty półdługowłose - II kat. FIFe)


HISTORIA

Neva Masquerade to urokliwa odmiana kota syberyjskiego.
Nazwa rasy wiąże się z miejscem jej powstania.
Nad rzeką Newą przepływającą przez Petersburg, odbywały się huczne bale maskowe. Jednocześnie Rosjanie byli rozkochani w kotach syjamskich, które same wyglądały jakby nosiły maski. Koty te były mieszkańcami carskich pałaców, ale mniej więcej w XVII w , kiedy populacja ich była już dość duża, spowszedniały i straciły zainteresowanie możnowładców. Trafiły wówczas na ulicę, gdzie doszło do samoistnych krzyżowań z kotami syberyjskimi.

Program hodowli kotów syberyjskich ze znaczeniami został podjęty przez rosyjskich hodowców dopiero w latach 60-tych XX wieku. Na zachód Europy koty te dotarły w r.1990, a wielkimi wielbicielami i propagatorami tej odmiany syberyjczyków byli Niemcy. Do Polski nevki trafiły w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, ale pierwsze kocięta urodziły się, ku zaskoczeniu hodowcy, w roku 1999 w hodowli kotów syberyjskich o umaszczeniu naturalnym. Jak się później okazało, rodzice kociąt mieli przodków o umaszczeniu ze znaczeniami. Trudno dziś ocenić jakich ras kotów o umaszczeniu colorpoint używano do kojarzeń w programach hodowlanych, z pewnością różnych, ostatecznie mamy dziś nevę o cechach budowy i charakteru kotów syberyjskich.

Niestety, ze względu na mieszankę genów, nevy przez długi czas były traktowane przez FIFe jako rasa nie uznana. Mogły być wystawiane na wystawach i otrzymywać oceny, nie mogły jednak zdobywać tytułów. To niesprawiedliwe traktowanie nev skończyło się, kiedy od stycznia 2009r FIFe uznało wstępnie rasę neva masquerade a od 28 maja 2010 r uznało tę rasę całkowicie.

WYGLĄD

Od kotów syberyjskich odróżnia je kolor sierści i oczu.

Kot neva masquarade jest zwierzęciem średniej wielkości, silnym i dobrze umięśnionym, sylwetka nie może być kanciasta. Jego waga to od 4 do 7 kg. Jego głowa tworzt trapez, czoło lekko wypukłe, policzki wydatne, podbródek zaokrąglony, nos długi, lekko wypukły, stop nieznacznie zaznaczony. Oczy ma duże, lekko owalne, szeroko rozstawione i ukośnie osadzone- kolor niebieski. Uszy dosyć duże, szerokie u nasady i lekko pochylone do przodu, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny. Długi ogon, zaokrąglony na końcu, nie linieje latem. Tułów wydłużony a kończyny średniej długości, mocne, stopy duże, dobrze owłosione między palcami. Sierść kota rasy neva masquarade jest półdługa. Włosy okrywowe gładko przylegają do ciała, podszerstek gęsty i miękki, stanowi o grubości szaty. Sierść na szyi tworzy kołnierz, na udach portki i obfite pióro na ogonie. Na barkach i karku włosy są krótsze, na grzbiecie dłuższe i gęściejsze.  Charakterystyczną cechą tych kotów są kolorowe znaczenia występujące na części twarzowej głowy, uszach, kończynach i ogonie. 


 

TEMPERAMENT I CHARAKTER

Neva masquarade jest pełnowartościowym kotem syberyjskim - poza umaszczeniem nie różni się od swojego kuzyna. To kot o dużym temperamencie, wesoły i ciekawy. W młodym wieku potrzebuje wiele uwagi i bliskiego kontaktu z domownikami, ponieważ dzięki temu wyrośnie na zrównoważonego i komunikatywnego czworonoga. Inteligentny, bystry i ciekawski, szybko nauczy się porządku i zasad obowiązujących w rodzinie. Jest zgodny i niekonfliktowy, lubi przebywać w grupie kotów, zaprzyjaźni się także z psem. Może być jedynym pupilem w rodzinie, pod warunkiem, że nie będzie spędzać całego dnia sam. Nadaje się na przyjaciela dla dzieci, cierpliwie znosi wszelkie przejawy czułości. Przystosuje się do stałego przebywania w mieszkaniu, ale na pewno chętnie skorzysta z zabezpieczonego balkonu lub specjalnego wybiegu. Lubi się wspinać, dlatego powinien mieć słupek z budką lub podestami, na którym będzie mógł ćwiczyć i ostrzyć pazury.
Nevy bardzo silnie przywiązują się do opiekuna. Stosunkowo łatwo adaptują się do nowych warunków i dobrze znoszą podróże, tak więc nadają się również na towarzyszy osób lubiących wyjazdy. 
Samotność nie jest katastrofą dla tych zwierząt podczas gdy właścicieli nie ma w domu. Kiedy wracasz do domu z pracy, poświęcić kilka minut na zabawę i przytulanie. 
Kolejną wielką zaletą kotów Neva Masquerade jest ich dobra pamięć i szybka reakcja na określone dźwięki i słowa. Zawsze reagują na swoje imiona. Dobrze dogadują się z dziećmi. Tolerują w swoim otoczeniu również inne zwierzęta.
Unikają konfrontacji i jeśli tylko mogą się wycofać z trudnej sytuacji - to raczej nie zdobędą się na atak. Podążają za swoimi właścicielami po całym domu aby nie przegapić czegoś ciekawego. Stają się prawdziwymi członkami rodziny. Żyją życiem rodziny, a nie tylko własnym. 

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja nevy nie jest kłopotliwa, sierść wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Zimą szata jest bardzo gęsta i długa, latem linieje i staje się zdecydowanie krótsza. Jedynie ogon pozostaje obficie owłosiony, niezależnie od pory roku. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzać uszy i przycinać pazury.

 

Wzorzec rasy Neva Masquerade.

GŁOWA jest średniej wielkości, z wydatnymi policzkami i mocnymi kośćmi policzkowymi o zaokrąglonej linii podbródka. Mocne czoło lekko wypukłe, harmonizuje z kształtem głowy.

NOS jest długi i lekko wypukły, ale bez zagłębienia u nasady.

OCZY są duże, lekko owalne, lekko skośnie ustawione i szeroko rozstawione. Barwa oczu zawsze niebieska.

USZY powinny być lekko pochylone ku przodowi, lekko wypukłe i szeroko rozstawione uszy są średniej wielkości. Wierzchołki uszu powinny być zaokrąglone i często zakończone są pędzelkami dłuższych włosów.

SZATA Kot syberyjski posiada futro typowe dla wszystkich kotów leśnych. Półdługie włosy okrywowe są mocne i delikatnie przylegają do ciała. Podszycie gęste i miękkie dodaje kotu puszystości i miękkości w dotyku. Takie futro umożliwia tym kotom przebywanie w zimnym, ostrym klimacie. Charakterystyczne dla tej rasy są puchate "portki" na tylnych łapkach, obfity "śliniak" na piersi i gęsto owłosiony długi ogon. Na karku i barkach futro futro może być trochę krótsze, ale na grzbiecie jest dłuższe i gęściejsze. Futro chroni je przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Zimą jest gęściejsze i dłuższe, latem staje się dużo krótsze.

OGON jest długi, zaokrąglony na końcu, w formie bogato owłosionej kity, nie linieje latem. Włosy na ogonie powinny układać się równomiernie w tak zwaną "szczotke do kurzu".

KOŃCZYNY Tułów jest wydłużony, a tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. Średniej długości, silne z dużymi łapami i charakterystycznymi kępkami włosów pomiędzy palcami, chroniące łapki przed śniegiem i wilgocią.

Kolory NEM

Od 1 stycznia 2009 roku na wystawach kotów rasowych organizowanych przez FIFe, koty rasy Neva Masquerade (NEM) wystawiane są w dwóch grupach kolorystycznych:

    Grupa 1 - wszystkie odmiany barwne bez bieli.
    Grupa 2 - wszystkie odmiany barwne z białym.
    
Kocięta rodzą się całkiem białe, bez barwnych znaczeń.

 


KOLORY NEM:

Gr. I
1. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy point: NEM n/a/d/e/f/g
2. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy dymny: NEM n/a/d/e/f/g s 
3. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy pręgowany point: NEM n/a/d/e/f/g 21
4. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy srebrny pręgowany point: NEM n/a/d/e/f/g s 21
5. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy złoty pręgowany point: NEM n/a/d/e/f/g y 21

Gr. II
1. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy point z białym: NEM n/a/d/e/f/g 01/02/03/09
2. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy dymny z białym: NEM n/a/d/e/f/g s 01/02/03/09 
3. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy pręgowany point z białym: NEM n/a/d/e/f/g 01/02/03/09 21 
4. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy srebrny pręgowany point z białym: NEM n/a/d/e/f/g s 01/02/03/09 21
5. czarny, niebieski, czerwony, kremowy, czarny szylkretowy, niebieski szylkretowy złoty pręgowany point z białym: NEM n/a/d/e/f/g y 01/02/03/09 21

Kolory futra: 
n – czarny (black)
a – niebieski (blue)
d – rudy (red)
e – kremowy (cream)
f – szylkret czarny (black tortie)
g – szylkret niebieski (blue tortie)
s – oznacza kolor srebrny, w wypadku kotów nie pręgowanych nazywany zwyczajowo dymnym
y – oznacza kolor złoty

Oznaczenie rysunku na sierści:
01 – van (van) – charakterystyczne łaty na głowie i ogonie
02 – arlekin (harlequin) – łaty na całym ciele
03 – dwubarwny (bicolour)
09 – nieokreślona ilość białego (unspecified amount of white)
21 – nieokreślony rysunek pręgowania – np. u kotów z oznaczeniami point (unspecified tabby pattern)

Kocięta rodzą się całkiem białe, bez barwnych znaczeń.

Koty NEM w poszczególnych odmianach kolorystycznych dopuszczalnych dla rasy można obejrzeć na stronie sibportal.pl

Barwa oczu: Wyłącznie w kolorze niebieskim.